PENZION LEDEČ


Rodinný penzion leží v malebném městečku Ledeč nad Sázavou, v posázaví zvané jako „Perla posázaví“. Vhodné místo pro aktivní odpočinek a sportovní aktivity. Městem prochází oblíbená značená cyklotrasa posázaví.

Cena ubytování již od Kč 250,-.
Výhodné ceny pro všechny!
Více informací

Samozřejmostí jsou u nás zvýšená hygienická opatření proti šíření COVID-19.
Ubytování v apartmánech PREMIUM plné komfortu a pohodlí nebo v cenově výhodných pokojích KLASIK.
Plně vybavené apartmány PREMIUM s kuchyní a koupelnou
Mimořádně prostorné apartmány
Pokoje KLASIK za zvýhodněné ceny
Plná občanská vybavenost - restaurace, bary, kavárny, nakupování
Možnost letního grilování a posezení na venkovní terase přímo v penzionu
Dostupné vlakové i autobusové spojení (300m)
Nádherná příroda Vysočiny
Ideální pro turistiku a cykloturistiku
Ledečský hrad, který znáte z TV pohádek
Vzálenost od dálnice D1 cca 15 km
NOVĚ možnost parkování v uzamčeném dvoře (přes noc)
Pokoj
Pokoj
Pokoj
Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň
Koupelna

Tipy na výlet

HRAD A MUZEUM LEDEČ NAD SÁZAVOU

Hrad z první poloviny 13. století, původně raně gotická stavba, postupně přestavěn renesančně a barokně. V přízemí Malého paláce sídlí od roku 1938 Městské muzeum s expozicí ve stylu 30. let minulého století, včetně výstavních vitrín. Jsou zde soustředěny exponáty připomínající historii města – archeologie, etnografie, nářadí a výrobky, sbírka mincí a papírových platidel, atd. Pozoruhodná je grafitová výzdoba stropu renesančního sálu – středoevropský unikát. V galerii muzea se pořádají krátkodobé výstavy současných tvůrců. V sezoně je veřejnosti přístupná také 32 m vysoká věž bergriftového typu, ze které je vidět daleko do okolí.

LESOPARK ŠEPTOUCHOV

Šeptouchov nabízí možnost celoročních procházek v klidném lesoparku nedaleko centra města. Z vyhlídky na šeptouchovských skalách se nabízí krásný pohled na město a široké okolí.

STVOŘIDLA

Stvořidla jsou nejstarší přírodní rezervace v okrese Havlíčkův Brod. Balvanité až skalnaté koryto zahloubené v gramonitech a rulách, má v tomto místě prudký spád a vytváří řadu peřejí. Ze Stvořidel vede značné množství turistických tras do přilehlého okolí. Na Stvořidla se také můžeme dopravit tzv. "Posázavským Pacifikem", zastávka Stvořila a nebo autem kdy na začátku vesnice Dobrovítova Lhota zabočíte doleva a po úzké asfaltové silnici se dostane až dolů k řece. K tomuto místu se váže pověst o líném sedlákovi, který bydlel se svou manželkou na stráni u řeky. Políčko bylo plné kamení, moc se zde neurodilo. Proto se upsal sedlák čertu, který měl za něj deset let pracovat. Čert se dal hned do práce a dělal za tři. Vymezený čas rychle uběhl a nastal čas, kdy si měl čert sedláka odnést do pekla. Tomu se však ze světa nechtělo, zvláště teď, když nemusel pracovat. Radil se proto s ženou jak čerta přelstít. Ta mu poradila, aby nechal vykropit celý dům svěcenou vodou. Manželku poslechl, a když druhý den čert přišel, strašně se rozhněval. Vymyslel si proto na sedláka strašlivou pomstu. Odletěl do kamenolomu pod Lipnicí sebral zde celý kamenný kopec a letěl s ním nad sedlákovu chalupu. Bylo však už k ránu, zakokrhal kohout a čerta v tom okamžiku opustila pekelná síla. Skála dopadla na zem a rozbila se na tisíce kusů. Kamením bylo poseto koryto řeky jeho břehy. Zklamaný čert se vydal na posilněnou do blízké hospůdky, která je dodnes nazývána "U čerta", a kde se točí výborné čertovské pivo Rebel.

PROCHÁZKY PO LEDČI N. S.

Prohlídku samotného města Ledče nad Sázavou si rozdělíme na čtyři části. Navštívíme tak všechna zajímavá místa a vyhlídky na město.

První etapu začneme prohlídkou Husova náměstí. Starodávné domy, ale i nové obchody nás přivítají na obdélníkovém náměstí s parkovou úpravou. Za prohlídku stojí mariánské sousoší a socha mistra Jana Husa. Mlýnskou ulicí ve východní části náměstí, kde stojí dům s renesančním arkýřem, projdeme na nábřeží. Kolem bývalé staré školy a špitálu dojdeme ke kostelu sv. Petra a Pavla (prohlídka je možná jen během církevního obřadu nebo na požádání). Odtud Havlíčkovou ulicí kolem staré židovské školy vzhůru. Na křižovatce odbočíme vlevo do ulice Z. M. Kuděje k hlavní bráně starého hřbitova. Odpočívá zde mnoho slavných Ledečáků. Za povšimnutí stojí i kostel Nejsvětější trojice. Zadní branou vpravo od kostela vyjdeme opět do Havlíčkovi ulice. Dole po levé straně směrem k městu projdeme uličkou Na potoce. Zde se zastavíme u staré židovské synagogy, odkud se uličkou vrátíme zpět na náměstí.

Druhou etapu začneme opět na Husově náměstí. Odtud vpravo Koželskou ulicí přijdeme k Husovu sboru a o kousek výše, na Hůrce, si prohledáme smírčí kámen. Vrátíme se zpěta Haškovou ulicí projdeme do Hrnčířů, kde vlevo zabočíme k novému hřbitovu. Přímo pod ním je starý židovský hřbitov a kousek výše místo bývalých dolů na stříbro. Vrátíme se zpět na rozcestí a pokračujeme vpravo cestou k lesoparku Šeptouchov. Kousek po schůdcích míjíme vchod do krápníkových jeskyní, zatím nepřístupných. Odtud po schodech až na vrchol šeptouchovských skal. Je odtud krásný pohled do údolí řeky s městem. Po prohlídce lesoparku na Šeptouchově sestoupíme po schodech na nábřeží Sázavy. Na chvilku se zastavíme pod skálou u památníku obětem první a druhé světové války.

Třetí etapu začneme na náměstí Svobody u stejnojmenné lípy. Odtud cestičkou po Mizerově s vyhlídkou na řeku s hradem a ostrovem. Poštovní ulicí vyjdeme k nádraží. Zajímavá je zde nádražní budova. Odtud zpět na křižovatku a ulici Na Žižkově k sídlišti Stínadla. V parku před vodojemem jsou boží muka. Projdeme sídlištěm k východu a odtud ulicí Na rámech zpět na náměstí Svobody. Z ulice je pěkný pohled na severní stranu hradu a do Pivovarského údolí.

Čtvrtou etapu začínáme na Heroldově nábřeží. Je odtud hezký pohled na kostel sv. Petra a Pavla. Namáhavějším výstupem po schodišti nebo vozové cestě vystoupíme na hrad. Prohlédneme si celý areál hradu a muzeum s regionální expozicí. Vystoupíme na hradní věž s výhledem na město, Melechov a hrad Lipnici. Přes hradní most s dalším výhledem k Melechovu přijdeme k Thunovskému letohrádku a vile Brožovce. Vrátíme se zpět k mostu, kde vpravo sejdeme cestičkou k bývalému panskému pivovaru a pod viaduktem posázavské dráhy do Pivovarského údolí, kde u hotelu Sázava ukončíme prohlídku města.

TIP NA PŘÍJEMNÝ VÝLET VE SLUNEČNÍ ZÁTOCE

Hledáte místo, kde byste mohli strávit školní výlet, firemní pobyt nebo akci (grilování, teambuilding, sportovní víkend, dětský den, …)? V tom případě vás srdečně zveme do FOGLAROVY SLUNEČNÍ ZÁTOKY v Ledči nad Sázavou, kde už v roce 1927 tábořil Jaroslav Foglar se svými „Hochy od Bobří řeky"!

HRAD LIPNICE NAD SÁZAVOU

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14.století mocným rodem pánů z Lichtemburka Vás zve na volnou prohlídku monumentální středověké architektury s jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje, na prohlídku archeologické expozice, gotické kaple a rozsáhlých sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Máte-li cestu kolem, zastavte se na chvíli natomtokouzelném aklidnémmístě aprojdětesisedmstoletínašichdějini hrad, který se dnes zdá být opuštěný, ale který vaší přítomností opět trochu ožívá a dává vám vzpomenout na slavné doby českých králů, kruté bitvy třicetileté války a možná vám zjeví i něco ze svých tajemných příběhů.

KOSTEL SV. VÍTA V ZAHRÁDCE

Jednou z mála staveb, která dodnes stojí z bývalého městečka Zahrádky, je původně románský kostel sv. Víta. První přímou zprávu o kostele uvádí darovací listina Přemysla Otakara I z 26. června 1219. V souvislosti s výstavbou vodního díla Želivka v letech 1963 - 1980 bylo zrušeno, vysídleno a zbořeno městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou.
Na základě průzkumů provedených v letech 1975 - 1977 bylo rozhodnuto o jeho zachování a využití jako památníku zátopové oblasti.
Od roku 2001 se v kostele 2x ročně konají setkání rodáků a přátel zaniklého městečka pořádané občanským sdružením Přátelé Zahrádky za svolení Národního památkového ústavu zastupujícího stát, který je vlastníkem kostela a Povodí Vltavy, které obhospodařuje vodárenskou nádrž.

ROZHLEDNA NA MELECHOVĚ

Rozhledna se nachází na kopci Melechov u Ledče nad Sázavou, která byla postavena v polovině 30. let 20. století.
Účel výstavby: zeměměřičská věž
Nadmořská výška: 709 m n.m.
Výhled není žádný. Rozhledna je nižší než okolní les.
V současnosti je využívána ledečskými radioamatéry.
Rozhledna se nachází na severním vrcholu Melechova v nadmořské výšce 709m. Tato výška je často mylně spojována s nejvyšším bodem Melechova. Skutečný vrchol Melechova se nachází asi 600m jižním směrem. Jeho nadmořská výška je 715,1m. V r. 2008 Klub českých turistů přemístil zelenou pěší trasu. Ta teď vede od rozcestí u Rohule k rozhledně přes vrchol Melechova.
K rozhledně vede turistické značení z Ledče přes Mstislavice, ze Stvořidel přes Dobrovítovu Lhotu, ze Smrčné přes Trpišovice, z Lipnice přes Dolní Město a Loukov; a z Humpolce přes Rejčkov.

CHŘENOVICKÝ HRAD

Na skalním ostrohu při soutoku říčky Jestřebnice se Sázavou nad tratí Posázavského pacifiku se nachází zřícenina hradu Chřenovice, který byl postaven v letech 1289–1318. Z hradu, jehož půdorys představoval nepravidelný trojúhelník, se kromě zbytků zdiva několika budov zachovala, takřka 20 m vysoká, válcová věž se zdmi silnými až 2,5 m. Původně se do ní vstupovalo po pavlači z hradebního ochozu, dnes je vstup do věže skrz uměle prolomený otvor u paty věže. Kolem hradiště se táhne dodnes znatelný hradní příkop.